ПУБЛІКАЦІЇ У ЗМІ

singleNews

Аркадій Жуковський. Рецензія від органів КГБ

12 січня 2022 року відзначається 100-річчя від дня народження науковця, енциклопедиста, історика, краєзнавця, картографа, культуролога, іноземного члена Національної академії наук України, багаторічного голови Наукового товариства імені Тараса Шевченка (НТШ) в Європі Аркадія Жуковського. Під час вимушеної еміграції Аркадій Жуковський активно займався громадсько-політичною діяльністю, був членом Проводу українських націоналістів, через що став об'єктом оперативної розробки органів МГБ/КГБ СРСР. Документи, які збереглися в Галузевому державному архіві Служби зовнішньої розвідки України, дають змогу пролити світло на деякі досі невідомі сторінки біографії цієї неординарної особистості.
1/13/2022
singleNews

Енциклопедист і діяч ОУН Аркадій Жуковський. КДБ хотів завербувати його (розсекречені документи)

Служба зовнішньої розвідки України (СЗРУ) оприлюднила розсекречені документи про намір завербувати Аркадія Жуковського (1922–2014), українського історика, енциклопедиста, діяча Організації українських націоналістів (мельниківське крило ОУН), який проживав за кордоном. Постанова про заведення справи-формуляра датована квітнем 1946 року. Справу завело 1 (розвідувальне) управління МДБ УРСР, яке отримало інформацію, що в Австрії у м. Інсбрук у туберкульозному санаторії лікується активний оунівський діяч Жуковський Аркадій Іларіонович, 1922 року народження, уродженець м. Чернівці, українець. У 1940 році із Чернівців виїхав до Німеччини в м. Бреслау (нині – м. Вроцлав, Республіка Польща), де був одним із керівників міського проводу ОУН. Мешкаючи в Бреслау, зазначається далі в постанові, підтримував під час війни зв'язок з Центральним Проводом ОУН і з Проводом ОУН у Галичині й Румунії, проводив активну оунівську роботу. Відповідно надано й оперативне забарвлення справи – «українські націоналісти».
1/13/2022
singleNews

Любомир-Ежен Гузар: «Франція виграла від того, що отримала іноземця – щирого друга, а не натуралізованого іноземця»

Документи, які зберігаються у Галузевому державному архіві Служби зовнішньої розвідки України, дають змогу заповнити окремі прогалини в родоводі чернівецьких і галицьких Гузарів. Хоча ні на момент заведення справи 1-м Головним управлінням (зовнішня розвідка) МДБ СРСР у січні 1948 року, ні пізніше чекісти не змогли отримати повні відомості про родинні зв’язки Гузарів, які мешкали у Чернівцях і Львові. Лише згодом дослідники з’ясували, що Лев – дід Блаженнішого Любомира Гузара, предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви, і Євген – дід Любомира-Ежена були рідними братами. Понад те, Гузарі галицькі та чернівецькі підтримувати стосунки між собою. Але не це було предметом особливого інтересу органів МДБ.
12/13/2021
singleNews

Справа «Читці». Щоденники сільського вчителя Олексія Наливайка. Рік 1933-й…

1933 року студент літературного факультету Харківського інституту професійної освіти Олексій Наливайко через скруту залишив навчання і подався до Молдавії на підробітки вчителем. Тоді ж почав вести щоденник про нужденне життя на селі, горе і страждання людей, ставлення до політики комуністичної партії, більшовицьку пропаганду. Свої роздуми і враження він викладав як у прозі, так і у віршах, які невдовзі стали предметом прискіпливого вивчення співробітниками ДПУ-НКВС. Окремі сторінки цього щоденника збереглися в архіві Служби зовнішньої розвідки України. Вони проливають світло на жахливі події, пов’язані з Голодомором у 1932 — 1933 роках.
11/23/2021
singleNews

Нестор Махно у документах Іноземного відділення ҐПУ УСРР

7 листопада виповнюється 133 роки від дня народження Нестора Махна. За новітніх часів постать селянського отамана і діяльність очолюваної ним Революційної повстанської армії у період Української революції 1917–1921 років зазнали суттєвого переосмислення, про що вже багато написано. Водночас документи із архівних фондів розвідки дають змогу пролити світло на деякі епізоди іншого, закордонного періоду життя Махна і махновців, найменш дослідженого й вивченого, і на підставі цього робити вже якісь нові висновки про нього, про його близьке оточення і про неймовірні драматичні повороти долі, які спіткали його.
11/9/2021
singleNews

Василь Вишиваний. На вістрі інтересів розвідок у Європі

Чи повністю довіряв Василь Вишиваний своїм ад’ютантам? Які мав контакти зі Скоропадським, Коновальцем, Петрушевичем та іншими діячами ОУН, УНР, ЗУНР, гетьманського руху? Чому чекісти намагалися підвести до нього художника Миколу Глущенка? Навіщо він налагоджував зв’язки з англійською, французькою, румунською, болгарською та інших розвідками? Чим закінчилася спроба паризької резидентури радянської розвідки завербувати ерцгерцога? Дати відповідь на ці та інші запитання або принаймні з’ясувати й уточнити певні подробиці тих давніх подій дають змогу розсекречені документи із архіву Служби зовнішньої розвідки України, досі невідомі широкому загалу.
10/29/2021
singleNews

Український патріот й авантюрист Джейкоб Макогін – князь Леон Богун Мазепа Розумовський

Він видавав себе за відставного полковника Корпусу морської піхоти США і нащадка українського гетьмана Кирила Розумовського, купував вілли і квартири в Італії та Швейцарії, на власному автомобілі разом із ефектною і заможною дружиною-американкою об’їздив пів Європи, багато жертвував на підтримку українського національно-визвольного руху і привернення уваги в світі до українського питання. При цьому культивував ореол загадковості і таємничості навколо своєї персони серед оточення, через що його нерідко вважали чи то американським, чи то англійським, чи якимось іншим шпигуном.
10/14/2021
singleNews

Микола Глущенко. «Художник» за фахом і оперативним псевдонімом розвідки

17 вересня відзначається 120-річчя від дня народження художника Миколи Глущенка. Його життя було сповнене багатьох феєричних подій, несподіваних драматичних поворотів долі і численних загадок. Окремі епізоди з його біографії породили низку легенд, які й досі бентежать уяву численних поціновувачів, мистецтвознавців, кінематографістів, письменників. Розсекречені, досі невідомі документи із Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу розставити певні акценти у всьому цьому і пролити світло на утаємничені сторінки життя митця.
9/16/2021
singleNews

Іван Огієнко. Об’єкт зацікавленості НКВС УРСР

Іван Іванович Огієнко. Політичний, громадський і церковний діяч, історик церкви, педагог, засновник і перший ректор Кам’янець-Подільського державного українського університету, міністр освіти та міністр культів (ісповідань) у кількох урядах Української Народної Республіки, митрополит Української автокефальної православної церкви… Зі своєю активною проукраїнською позицією він однозначно не міг залишитися поза увагою радянських спецслужб.
9/8/2021
singleNews

Андрій Лівицький. 28 років на чолі уряду УНР в екзилі

В архівних документах розвідки неодноразово згадується про Андрія Миколайовича Лівицького, котрий був ключовою фігурою як у роки проголошення незалежності України та її обстоювання упродовж 1917 — 1920 років, так і за часів боротьби за інтереси українців в еміграції.
8/10/2021