31.05.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/31/2023
singleNews

31 травня США оголосять про новий пакет військової допомоги Україні на 300 млн доларів. Зокрема допомога включатиме: зенітні ракети для систем ППО Patriot; самохідні системи протиповітряної оборони Avenger; переносні зенітно-ракетні комплекси Stinger; ракети для реактивних систем залпового вогню HIMARS; танкові боєприпаси; некеровані авіаційні ракети Zuni; ракети класу «повітря-повітря» з радіолокаційним наведенням AIM-7 Sparrow; протитанкова зброя.

Посилення атак росії на Київ «не є несподіваним», заявив президент Сполучених Штатів Джо Байден. «Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно», – заявив він.

Президент США Джо Байден повідомив, що питання надання Україні далекобійних ракет ATACMS усе ще перебуває на розгляді. 

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що його країна готова підтримувати Україну всіма можливими способами: від посилення систем протиповітряної оборони до якнайшвидшого початку навчання пілотів F-16.

Президентка Словаччини Зузана Чапутова заявила, що західні країни не мають порушувати єдність у ставленні до росії на тлі її війни проти України. Саме завдяки єдності, переконана Чапутова, західні країни впорались із наслідками війни росії проти України «краще, ніж очікувалося», а Україна успішно протистоїть російській агресії.

Головний дипломат Євросоюзу Жозеп Боррель назвав «найважливішим уроком з війни» – вражаючу здатність українських військових адаптуватися  і ефективно протидіяти кількісно сильнішому противнику завдяки мотивації, винахідливості та підготовці.

Представник Єврокомісії із зовнішньої політики Петер Стано прямо назвав нові російські атаки по Україні «терактами» і заявив, що вони «зайвий раз демонструють, що росія продовжує невиборчий терор українського населення жахливим і варварським чином».

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі сказав, що Україна має «законне право» захищатися і може «використовувати силу за межами своїх кордонів. Легітимні військові цілі за власним кордоном є частиною самооборони України».

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський вважає, що російський імперіалізм є проблемою майбутнього, і Європейський Союз має бути готовим до холодної конфронтації з росією.

У Польщі загін канадських саперів-інструкторів у межах операції UNIFIER навчає військовослужбовців Збройних Сил України мінної безпеки.

Італія готує новий, сьомий пакет військової допомоги Україні, повідомив міністр оборони республіки Гуїдо Крозетто під час спеціального парламентського комітету з безпеки.

Австралія передасть Україні бронеавтомобілі Hawkie в рамках військової допомоги.

Україна отримала від Свіндонського партнерства з гуманітарної допомоги (SHAP) (Сполучене Королівство)  автобус-шпиталь для військових.

Центр прийому біженців з України в  колишньому аеропорту міста Берліна «Тегель» продовжить роботу і в 2024 році.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) оголосило грантову програму для українського бізнесу обсягом фінансування в два мільйони доларів.

Вінниця отримала від Швейцарії 16 трамваїв Tram 2000, очікується ще 19.

Новий член Північноатлантичного альянсу (НАТО) – Фінляндія, розпочала військово-повітряні навчання, які залучили понад десяток країн та сумарно 150 літаків.

«Ми не відмовимося від своєї можливості бути головою через те, що росія може диктувати, хто їм підходить», – заявив міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна щодо позиції рф, яка виступає проти запланованого на наступний рік головування Естонії в Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).

Посли ЄС оголосили демарш Грузії через відновлення авіасполучення з рф.

Німеччина поставила під сумнів здатність Угорщини головувати у Раді ЄС наступного року.

Литва додала до списку небажаних осіб 15 співробітників правоохоронної та судової системи рф.

У столиці Латвії демонтували пам'ятник пушкіну.

Польща з 1 червня зупиняє вантажний рух для російських і білоруських транспортних засобів через кордон білорусі.

рф

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру (SIPRI), російські військові витрати у 2022 році зросли на 9,2 % до 86,4 млрд доларів США. Це дорівнює 4,1 % валового внутрішнього продукту росії.

Зниження споживчої спроможності населення рф призвело до скорочення продажів продуктів швидкого приготування, що зазвичай зростає в кризові періоди: у першому кварталі продажі супів і других страв скоротились на 12,8 % (подорожчали на 3,9 %), локшини – на 9,5 % (подорожчала на 11 %). 

Добова нафтопереробка на росії у травні знизилась на 6,4 % порівняно з квітнем, до 715,3 тис. тонн.

На росії готуються повернути радянську практику примусового розподілу випускників медичних вишів. Щорічно вищі медичні заклади закінчують 35–36 тис. випускників, проте працюють за спеціальністю 2–3 тис. За даними мінздрава, на рф не вистачає 25–26 тис. лікарів і майже 50 тис. середнього медичного персоналу.

До госдуми рф внесено законопроєкт про покарання роботодавців за наймання працівників без документів військового обліку.

39 % росіян зізнались, що п’ють воду з-під крана, – ідеться в дослідженні мережі автоматів продажу питної води «налєй води», 29 % населення вважають для себе бутильовану воду дорогою.

У російській федерації іжевський завод «донвард – гідравлічєскіє сістєми», що виробляє комплектувальні для бронетехніки рф, зазнав масштабної кібератаки, роботу зупинено.

Державна інспекція з безпеки атомної енергетики (ДІБАЕ) Литви надіслала листа до мнс  білорусі із закликом зупинити експлуатацію бєлАЕС через наявну інформацію про дефекти. Литовське відомство просить пояснити чому контур охолодження реактора 2-го енергоблоку станції був забруднений органічними речовинами, а вторинний циркуляційний контур 1-го енергоблоку — радіонуклідами. Також інспекція хотіла б отримати від білорусі інформацію про встановлені граничні значення активності радіонуклідів, що викидаються в навколишнє середовище.

У білорусі продовжуються випадки, коли тих, хто донатив на допомогу постраждалим від насильства силовиків у 2020 році, викликають у кгб, допитують та обкладають штрафами. Але зараз кгб  пішло далі та, погрожуючи кримінальним переслідуванням, вимагає від людей здавати знайомих, які виходили на протести.

Згідно з інформацією заступника міністра внутрєнніх дєл рб гєннадія казакєвіча, до регіонів, які лідирують у вживанні наркотиків, належать мінськ, мінська область та гомель.